dnes je 22.7.2025

Input:

Povinně léčená infekční onemocnění

11.7.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.5.3
Povinně léčená infekční onemocnění

JUDr. Magda Václavíková

Seznam infekčních onemocnění, při jejichž zjištění jsou pacienti povinni podrobit se léčbě za účelem ochrany společnosti před vznikem a šíření epidemií, je stanoven v příloze č. 2 vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění1, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se celkem o 29 nemocí, například o choleru, mor, přenosnou dětskou obrnu, opičí neštovice či pertusi v akutním stadiu, a dále nově vznikající a znovu se objevující infekční onemocnění podle odborných doporučení Evropské unie/Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí a Světové zdravotnické organizace.

Protože je seznam povinně léčených nemocí stanoven jen prováděcím předpisem vydávaným Ministerstvem zdravotnictví, je možné tento seznam pružně doplňovat v reakci na výskyt případných nových infekčních onemocnění. Pokud by totiž byl seznam nemocí stanoven přímo zákonem o ochraně veřejného zdraví a objevila se nová infekční nemoc, kterou by bylo nutné povinně léčit, kvůli délce legislativního procesu by mohlo dojít k prodlení, během něhož by se nemoc nekontrolovatelně šířila.

Pacienti nemocní některou ze stanovených nemocí jsou povinni podstoupit potřebná laboratorní vyšetření, lékařské prohlídky, přijímat specifické léčivé přípravky a případně též podrobit se izolaci či karanténě.

Izolace, karanténa a prozatímní opatření

Izolaci nebo karanténu nařizuje hygienická stanice příslušná podle místa výskytu infekčního opatření, přičemž může určit i konkrétního poskytovatele zdravotních služeb, který je povinen je provést. V naléhavých případech se rozhodnutí vyhlašuje i ústně a odvolání proti němu nemá odkladný účinek.

Pokud výskyt infekčního onemocnění nebo podezření na něj zjistí sám poskytovatel zdravotních služeb, je oprávněn podle ustanovení § 67 odst. 2 ZOVZ takovému pacientovi nařídit prozatímní opatření spočívající podle okolností v uložení izolace, karantény, povinné léčby nebo povinného vyšetření, příp. i dalších povinností uvedených v ustanovení § 64 písm. a) až písm. d) ZOVZ. Pro pacienta je opatření poskytovatele zdravotních služeb závazné ode dne jeho předání pacientovi, pacient je tak povinen se tomuto opatření podrobit. Záznam o nařízení opatření je součástí zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi. Pacient může proti protiepidemickému opatření podat návrh na přezkoumání poskytovateli zdravotních služeb, který jej vydal, a to do 3 pracovních dnů. Návrh na přezkoumání nemá odkladný účinek. Pokud poskytovatel nevyhoví návrhu na přezkoumání v plném rozsahu a opatření nezruší, postoupí do 3 pracovních dnů spis s návrhem na přezkoumání příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví, který buď napadené opatření potvrdí, nebo zruší či změní. Proti tomuto rozhodnutí orgánu ochrany veřejného zdraví se nelze odvolat.

Umístění ve vyčleněných zdravotnických zařízeních

Zvláštní režim se uplatní při výskytu nemocí uvedených pod body 1 až 15 přílohy č. 2 vyhlášky o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění, kdy musí být pacientovi vždy nařízena izolace a léčení na infekčním oddělení, příp. oddělení tuberkulózy zdravotnického zařízení lůžkové péče. Jedná se například o antrax, choleru nebo mor.

Léčení infekčních onemocnění

Samotná povinnost strpět izolaci či karanténu podobně jako u povinnosti strpět

Nahrávám...
Nahrávám...