dnes je 19.4.2024

Input:

ORL/2 - Epistaxe

22.8.2011, Zdroj: Verlag Dashöfer

3.10.2
ORL/2 - Epistaxe

Standard léčebného plánu


A. Identifikační údaje

Autor: MUDr. Hana Binková, Ph.D.,
Prof. MUDr. Rom Kostřica, CSc.
Editor: MUDr. Lenka Forýtková, CSc., MUDr. Aleš Bourek, Ph.D.
Oponent: Nebyl dosud stanoven
Verze provedení: Třetí autorská verze
Za zpracování a další aktualizaci
doporučeného postupu odpovídá:
CEESTAHC
MUDr. Hana Binková, Ph.D.
Autorská doména: CEESTAHC
MUDr. Hana Binková, Ph.D.
Kdo péči poskytuje: Otorinolaryngolog, praktický lékař, internista, hematolog,
chirurg, anesteziolog, neurochirurg, radiolog
Odbornosti (dle číselníku VZP): 701, 001, 101, 501, 708, 506, 809
Komu je péče poskytována: Pacienti s krvácením z nosu.
Poznámka: Standard není v konečné verzi a bude upravován na základě
připomínek dalších odborníků, Univerzitního centra pro
kvalitu ve zdravotnictví, LF MU Brno a společnosti
CEESTAHC – Central and Eastern European Society of
Technology Assessment in Health Care.

B. Věcný rámec standardu

B1. Vymezení věcného rámce standardu

Použité pojmy a zkratky:

ATB – antibiotika

CT – computerový tomograf

FR – fyziologický roztok

GIT – gastrointestinální trakt

Hb – hemoglobin

HCD – horní cesty dýchací

PND – paranasální dutiny

TF – tepová frekvence

TK– krevní tlak

NSA – nesteroidni antiflogistika

Definice onemocnění:

Epistaxe neboli krvácení z dutiny nosní je nejčastějším místem spontánního krvácení z dýchacích cest. Většinou jde o mírné, nevýznamné krvácení, které nemusí řešit ani lékař, nicméně masivní epistaxe může představovat život ohrožující stav, vyžadující pohotový zásah lékaře v první linii i specialisty. Důkladná znalost příčin a projevů pak usnadní rozhodování o správném terapeutickém postupu.

Patofyziologie:

Předpokladem častého výskytu epistaxí je bohatá vaskularizace nosní sliznice s četnými cévními anastomózami. Krvácení z nosu může být arteriální, venozní a kapilární. Arteriální zásobení dutiny nosní zajišťují především větve a. carotis externa (a. sphenopalatina, nasopalatina, palatina major odstupující z a. maxillaris), menší měrou i větve z povodí a. carotis interna (a.ethmoidalis ant. a post.jako konečné větve a. ophtalmica zásobují horní etáže dutiny nosní). Venozní krev odtéká z větší části přes plexus pterygoideus do v. jugularis interny a dále buď přímo nebo cestou v. ophtalmica do velkých endokraniálních splavů. Až v 90 % případů (zejména u dětí a mladých jedinců) je zdroj krvácení lokalizován do locus Kiesselbachi v přední dolní části nosní přepážky. Sliznice je zde velmi tenká, pevně lpí ke chrupavce septa a je místem četných anastomóz terminálních větví a. sphenopalatiny, nasopalatiny a ethmoidálních arterií. U starších osob a nemocných se systémovými chorobami je zdroj častěji v zadních partiích nosu ve Woodruffově pleteni v oblasti zadního konce dolní lastury, kde a. sphenopalatina vstupuje do dutiny nosní.

Klasifikace onemocnění:

Příčiny epistaxe dělíme na místní a celkové.

1. Místní příčiny:

Trauma: je nejčastější příčinou lokálně podmíněné epistaxe. Krvácení obvykle provází frakturu nosních kůstek nebo septa, skeletu střední obličejové etáže, frontobazální poranění i drobná mikrotraumata v oblasti nosního vchodu při mechanickém čištění nosu prstem. Epistaxi může vyvolat zavádění nasogastrické sondy nebo nasotracheální intubační rourky.

Rinosinusitidy: akutní i chronické spojené s hyperémii nosní sliznice vedou k vyšší pohotovosti ke krvácení. Suchá sliznice bývá následkem dlouhodobé profesionální expozice průmyslových plynů, prachu, časté aplikace nosních sprayů se steroidy, oxygenoterapie. Také chladný, zimní vzduch s nízkým procentem vlhkosti a současně delší pobyt ve vytápěných suchým místnostech zvyšuje citlivost sliznice k drobnému traumatu. Všechny tyto noxy mohou vést k chemickému a tepelnému poškození sliznice s tvorbou krvavých krust až perforaci nosní přepážky.

Anatomické deformity: vybočení a hrany v chrupavčité i kostěnné části přepážky narušují proud vzduchu v dutině nosní, vzdušný vír pak vysušuje přilehlou sliznici a je příčinou tvorby krust s následnou epistaxí. Na okrajích perforací septa (po nazální chirurgii, tamponádách, traumatech, granulomatozních onemocněních, užívání kokainu) se často tvoří krvácející granulace a krusty.

Nádory dutiny nosní, paranasálních dutin a nosohltanu: epistaxe je mnohdy prvním a jediným příznakem onemocnění. Je zcela typická pro juvenilní angiofibrom nosohltanu postihující zejména mladé muže mezi 15.–25. rokem, hemangiomy lokalizované na septu (kapilární) a na skořepách (kavernosní), papilomy. Záludnost maligních nádorů této lokalizace spočívá v poměrně dlouhém bezpříznakovém období, diagnostikovány jsou často až ve vyšších stadiích, kdy působí další obtíže (obturace nosu, bolesti, neuralgie 2. větve trigeminu, bolest zubů, diplopie, protruze bulbu). Proto každé, zvláště opakované krvácení z nosu ve střední a starší věkové skupině by měl vyšetřit otorinolaryngolog, aby malignitu vyloučil!

Cizí těleso: v dutině nosní je typické pro dětský věk a mentálně retardované jedince. Provází jej dlouhodobá, většinou jednostranná hnisavá sekrece, foetor, slabé krvácení nebo jen stopy krve v sekretu.

Cévní anomálie a malformace: v úvahu přichází spontánní nebo traumatická ruptura aneurysmatu arterie carotis interny, kdy postižený krvácí přes klínovou dutinu nebo Eustachovu trubici. Venektazie zejména v přední části septa, bývají příčinou méně intenzivní, ale často recidivující epistaxe.

Idiopatické epistaxe: bez zjevné příčiny jsou nejčastější u dětí a mladistvých a představují až 10 % všech epistaxí.

2. Celkové příčiny:

Hypertenze a ateroskleroza: jsou jednoznačně nejčastější příčinou symptomatické epistaxe. Jedná se často o arteriální krvácení ze středních a zadních partií nosu, které mnohdy spontánně ustává a po určité době se opět vrací. Po korekci krevního tlaku se již neopakuje. Epistaxe představuje u hypertenzní krize určitý ochranný mechanismus organismu. Provedení tamponády bez současné korekce hypertenze, může vést k závažným komplikacím – mozkovému krvácení, infarktu!

Infekce: zejména virózy (chřipka, spalničky, spála...) neprovází příliš intenzivní krvácení, zdrojem jsou drobné kapiláry a vény v předních částech hyperemické sliznice septa a skořep.

Hematologická onemocnění: mohou být příčinou poměrně závažných epistaxí, dělíme je na trombocytopatie, koagulopatie a vaskulopatie. Trombocytopatie provází dlouhodobé užívání salicylátů, myeloproliferativní, uremické stavy. K sekundárním trombocytopeniím dochází po virózách, chemoterapii, aktinoterapii, při leukémii. Vrozené koagulopatie (hemofilie) jako příčiny epistaxe jsou poměrně vzácné, mnohem častější jsou získané při poruše tvorby koagulačních faktorů u hepatopatií a při nedostatečně kontrolované warfarinizaci. Těžké epistaxe bývají u diseminované intravaskulární koagulopatie při těžkých infekcích, rozsáhlých poraněních, popáleninách, u generalizovaných tumorů plic, prostaty, GIT. Z vaskulopatií představuje velký terapeutický problém především hereditární hemoragická teleangiektazie – tzv. morbus Rendu-Osler.

Hepatopatie: s poruchou syntézy koagulačních faktorů může vést ke krvácení.

Urémie: nemocní v chronickém dialyzačního programu trpí epistaxí poměrně často.

Endokrinní poruchy: častější krvácení bývá v těhotenství, zejména pokud je komplikováno gestózou. Při tzv. vikarující epistaxi žena pravidelně krvácí v době menses i z dutiny nosní. U nádoru nadledvin – feochromocytomu dochází k hypertenzi, jehož důsledkem může být epistaxe.

Hypovitaminoza C: může být jednou z příčin krvácení, v dnešní době a našich podmínkách naprosto výjimečnou (kurděje).

B2. Epidemiologické charakteristiky onemocnění

Výskyt:

Epistaxe během života postihne minimálně jedenkrát až 60 % populace. Je symptomem celé řady onemocnění. Incidence je nejvyšší v dětském a starším věku, příčiny se v jednotlivých věkových skupinách odlišují. Zatímco u mladších jedinců jde nejčastěji o krvácení idiopatické nebo potraumatické, u starších lidí jsou jednoznačně nejvíce postiženi pacienti při hypertenzi, virózách a nemocní užívající dlouhodobě antikoagulancia.

B3. Kvalifikační předpoklady

Instituce:

Praxe praktického lékaře, otorinolaryngologa, ORL, interní, neurochirurgické, chirurgické oddělení nemocnice, rentgenové pracoviště (dle indikované úrovně péče).

Odborný personál:

Praktický lékař, otorinolaryngolog, internista, chirurg, neurochirurg, hematolog, rentgenolog (dle indikované úrovně péče).

Technické předpoklady:

Odpovídají výše uvedeným institucím (podle indikované úrovně péče).

Jiné předpoklady:

Nejsou.

C. Proces péče

(viz vývojový diagram 1)

C1. Vstupní podmínky procesu péče

Anamnéza – klinický obraz:

Anamnéza odebíraná praktickým lékařem nebo otorinolaryngologem je zaměřena na tyto důležité informace:

  • první ataka nebo recidivující krvácení

  • intenzita a doba trvání epistaxe, odhad krevní ztráty

  • hypertenze, ICHS, krevní onemocnění, úraz nebo operace nosu v anamnéze

  • jiné projevy krvácení (hematomy, hemoptýza, hematemeza, melena)

  • abuzus léků (NSA, warfarin)

  • předcházející infekt (viróza, rinosinusitida)

  • vyvolávající faktor epistaxe (smrkání, kýchání, kašel)

V klinickém obraze se kromě krvácení z nosu setkáváme s úzkostí, neklidem, drážděním ke kašli, vyplivováním krve a koagul z úst. Při větších ztrátách pak pátráme po známkách hypovolémie – tachykardie (TF nad 120/min), tachypnoe 30–40/min, pokles TK, bledost.

Vstupní kritéria pacienta

  1. Krvácení z nosu

  2. Krevní ztráta provázená hemodynamickou nestabilitou – pokles TK, tachykardie

  3. Trauma hlavy provázené krvácením z nosu

  4. Epistaxe se současnou nosní likvoreou

  5. Krvácení při současné dekompenzaci hypertenze

  6. Užívání antikoagulancií, hematologická porucha v anamnéze

C2. Vlastní proces péče

Základní

Nahrávám...
Nahrávám...