dnes je 28.3.2024

Input:

Kontrola v oblasti odpadového hospodářství

1.2.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.1.5.6
Kontrola v oblasti odpadového hospodářství

JUDr. Adam Doležal

Povinnosti při nakládání s odpady

Při poskytování zdravotních služeb vznikají odpady, které mají různý charakter. Kromě komunálního odpadu vznikají u poskytovatele také nebezpečné odpady (zejména infekční odpady a nepoužitá léčiva) a specifické odpady a materiály, které mají specifický režim (například části těl, orgánů, tkání a patologicko-anatomický odpad). Povinnosti při nakládání s odpady jsou upraveny v zákoně č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, a dále v ostatních právních předpisech na ochranu životního prostředí.

Orgány kontroly

Veřejnou správu v oblasti odpadového hospodářství vykonávají:

  1. Ministerstvo životního prostředí,
  2. Ministerstvo zdravotnictví,
  3. Ministerstvo zemědělství,
  4. inspekce,
  5. Česká obchodní inspekce,
  6. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský,
  7. celní úřady,
  8. Policie České republiky,
  9. orgány ochrany veřejného zdraví,
  10. krajské úřady,
  11. obecní úřady obcí s rozšířenou působností,
  12. obecní úřady a újezdní úřady.

Ministerstvo životního prostředí je ústředním orgánem státní správy v oblasti odpadového hospodářství. Vykonává vrchní státní dozor v oblasti odpadového hospodářství s výjimkou ochrany veřejného zdraví při nakládání s odpady. Také funguje jako poslední správní instance, jelikož rozhoduje o odvolání proti rozhodnutím inspekce a krajského úřadu.

Ministerstvo zdravotnictví vykonává vrchní státní dozor a řídí výkon státní správy v oblasti ochrany veřejného zdraví při nakládání s odpady. Orgány ochrany veřejného zdraví (viz výše) jsou pak dotčeným správním úřadem ve věcech, které se dotýkají zájmů chráněných podle zákona v oblasti lidského zdraví. Vyjadřují se k provozním řádům zařízení k využívání, odstraňování, sběru a výkupu odpadů.

Ministerstvo vnitra nebo Policie České republiky poskytuje orgánům veřejné správy v oblasti odpadového hospodářství a) referenční údaje ze základního registru obyvatel, b) údaje z agendového informačního systému evidence obyvatel, c) údaje z agendového informačního systému cizinců.

Činnost inspekce

Inspekce podle zákona o odpadech zejména:

  • kontroluje, jak jsou právnickými osobami, fyzickými osobami oprávněnými k podnikání a obcemi dodržována ustanovení právních předpisů a rozhodnutí ministerstva a jiných správních úřadů v oblasti odpadového hospodářství a zda pověřené osoby dodržují stanovený způsob hodnocení nebezpečných vlastností odpadů,

  • ukládá právnickým osobám a fyzickým osobám oprávněným k podnikání pokuty za porušení stanovených povinností; současně může stanovit opatření a lhůty pro zjednání nápravy samostatným rozhodnutím,

  • dává ministerstvu podněty k uplatnění vrchního státního dozoru,

  • může původci odpadu nebo oprávněné osobě uložit rozhodnutím podle § 6 odst. 2 povinnost požádat o hodnocení nebezpečných vlastností odpadu.

Inspekce spolupracuje s obecními úřady, orgány ochrany veřejného zdraví, celními úřady, Hasičským záchranným sborem, Policií České republiky a orgány Finanční správy České republiky, popřípadě dalšími správními úřady, kraji a obcemi a poskytuje jim odbornou pomoc. Úkoly inspekce plní inspektoři. Inspektoři se při kontrolní činnosti prokazují průkazy inspekce.

Činnost krajů a krajských úřadů

Kraj zpracovává plán odpadového hospodářství kraje pro jím spravované území v rozsahu stanoveném tímto zákonem a také provádí změny tohoto plánu. Následně kopii schváleného plánu odpadového hospodářství kraje zasílá ministerstvu životního prostředí. Obecně závaznou vyhláškou vyhlašuje závaznou část plánu odpadového hospodářství kraje a její změny a zároveň sděluje své připomínky k návrhu plánu odpadového hospodářství České republiky.

Krajský úřad kontroluje, jak jsou právnickými osobami, fyzickými osobami oprávněnými k podnikání a obcemi dodržována ustanovení právních předpisů a rozhodnutí ministerstva a jiných správních úřadů v oblasti odpadového hospodářství, zda pověřené osoby dodržují stanovený způsob hodnocení nebezpečných vlastností odpadů, a ukládá právnickým osobám a fyzickým osobám oprávněným k podnikání pokuty.

Činnost obecního úřadu

Obecní úřad obce s rozšířenou působností:

  • uděluje souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady,

  • vede a zpracovává evidenci odpadů a způsobů nakládání s nimi,

  • kontroluje, jak jsou právnickými osobami, fyzickými osobami oprávněnými k podnikání a obcemi dodržována ustanovení právních předpisů a rozhodnutí ministerstva a jiných správních úřadů v oblasti odpadového hospodářství a

Nahrávám...
Nahrávám...