dnes je 9.5.2021

Input:

Řešení otázek a procvičení k lekci 3

28.4.2021, Zdroj: Verlag Dashöfer

11
Řešení otázek a procvičení k lekci 3

Vaším úkolem bylo odpovědět na následující otázky:

1. Pacient byl přijat do nemocnice v bezvědomí po autohavárii. Do nemocnice přicházejí rodiče pacienta, oba shodou okolností lékaři, a ptají se, co s ním je, zda bude žít, a pokud ano, zda přežije bez trvalých následků.

Pacient neprojevil žádné přání ohledně toho, kdo může a kdo nemůže být informován o jeho zdravotním stavu. Co má ošetřující lékař udělat?

a) Odmítne podat příchozím osobám jakékoliv informace, protože bez výslovného souhlasu pacienta není možné nic sdělovat.

b) Pozve si pacientovy rodiče do své pracovny, předloží jim zdravotnickou dokumentaci pacienta a umožní jim, aby si jako lékaři-kolegové sami udělali obrázek o zdravotním stavu svého syna.

c) Ověří si podle dokladu totožnosti, že jde skutečně o rodiče pacienta, informuje je o tom, že pacient v nemocnici leží, že je naživu a o bezprostřední prognóze.

Správná je odpověď c).

Řešení lze nalézt v § 33 odst. 3 ZZS, kde se stanoví, že „jde-li o pacienta, který nemůže s ohledem na svůj zdravotní stav určit osoby, které mohou být o jeho zdravotním stavu informovány, mají právo na informace o jeho aktuálním zdravotním stavu osoby blízké”.

Předmětem výkladových rozporů může být vágní zákonná formulace „aktuální zdravotní stav” – pokud však lékař poskytne blízkým osobám pouze informace popsané v odpovědi c), je jeho postup právně zcela bezpečný.

Pokud by lékař dal k dispozici rodičům dokumentaci jako celek a nekontroloval, zda se z dokumentace nedozvědí kromě informací o synovi ještě citlivé informace o jiném onemocnění nebo údaje třetích

Nahrávám...
Nahrávám...