dnes je 29.3.2024

Input:

OŠE 25 - Edukace diabetika před kontinuálním monitorigem

1.11.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.17.25
OŠE 25 – Edukace diabetika před kontinuálním monitorigem

Mgr. Markéta Bodská

Všeobecný standard – doporučený postup pro potřeby praktických lékařů

A. Identifikační údaje

                       
Cíl standardu: Pacientovi bude poskytnuta kvalitní ošetřovatelská péče edukace před kontinuálním monitoringem.
Závazný pro: Všeobecné sestry, všeobecné sestry se specializovanou způsobilostí pro intenzivní péči, zdravotnické záchranáře
podle platné legislativy
Autor: Mgr. Markéta Bodská(diabetologická sestra diabetologické centrum FNKV)
Odborný garant:
Za aktualizace a revize odpovídá:
Revize: 1x za 2 roky
Záznam o provedených revizích:
Aktualizace: Mimo pravidelné revize
Záznam o provedených aktualizacích:

B. Kritéria struktury (S)

Kontinuální monitoring se zpravidla napojuje na specializovaných pracovištích, kam je pacient odeslán od svého spádového diabetologa či doporučen diabetologickým konsiliem na lůžkovém oddělení. Pro hladký průběh samotné edukace je vhodné, aby pacient z odesílacího pracoviště byl již informován o kontinuálním monitoringu.

Kontinuální monitoring dělíme na zaslepený a nezaslepený. Každý má svoje výhody i nevýhody. Indikaci zaslepeného či nezaslepeného přístroje má ve své kompetenci lékař diabetolog po dohodě s pacientem a edukační sestrou. Při prvním napojení kontinuálního monitoru se doporučuje využít zaslepený typ, pacient nemá možnost pozorovat své hodnoty a má to větší výpovědní hodnotu. Při opakovaném používání kontinuálního monitoringu je už na domluvě pacienta a lékaře, co od výsledku očekávají a který typ bude výhodnější. U obou typů si pacient vede deníček, do kterého si zapisuje veškeré své aktivity v průběhu měření, nečekané situace, jídelníček atd.

U nezaslepeného přístroje by měl pacient zadávat online hodnoty naměřené glykémie, množství aplikovaného inzulinu (neplatí u inzulinových pump se senzorem), dále lze zadávat fyzickou aktivitu, jídlo přepočtené na sacharidové jednotky atd. Pacient se také může řídit trendovými šipkami, které ukazují na klesající či stoupající glykémie, je nutné ale zdůraznit, že senzor má oproti glukometru 20 min zpoždění ve výsledku. Proto je nutné pacientovi vždy zdůraznit nutnost přeměření glukometrem, a potom teprve měnit dávky inzulinu či přenastavovat bazální dávky na inzulinové pumpě nebo připichovat bolusovou dávku. Edukace u tohoto typu je trochu zdlouhavější, pacient se musí naučit obsluhovat přístroj, který nosí stále u sebe, všechno si musí sám vyzkoušet a odcházet s pocitem, že všechno pochopil.

Zaslepený kontinuální monitoring je pro pacienta na obsluhu jednodušší, měří si pouze 4x denně glykémii a vede si deníček. U tohoto typu pacient nemůže ovlivnit výsledek, řídí se pouze hodnotami glykémie v glukometru, nevidí stoupající či klesající trendy hodnot glykémie. Edukace je většinou kratší a pro pacienta méně zatěžující.

Vlastní zavedení senzoru do podkoží probíhá stejně u nezaslepeného i zaslepeného. Aplikuje se do míst, kde je běžně aplikován inzulin (břicho, paže, hýždě a stehna) speciálním zavaděčem.

Při samotné edukaci je nutný individuální přístup k pacientovi, odhadnout míru jeho technických schopností a míru spolupráce. Edukace musí být stručná, názorná a jednoduchá. Měla by se vyvarovat příliš odborných výrazů, slovník přizpůsobit intelektu pacienta a zpětnou vazbou se ujistit, zda všechno pochopil. Prostor by měl být i pro případné otázky pacienta. Občas si pacient přivede rodinného příslušníka, proto edukujeme i jeho, ale musíme dodržet pravidlo, že primárně hovoříme s pacientem, aby neměl pocit, že ho přehlížíme.

Při objednávání u spádového diabetologa by měla sestra pacienta poučit, co je kontinuální monitoring, jak probíhá, co si s sebou na napojování přinese a jak ho to časově zatíží. Všechny tyto informace dostává i v písemné podobě s telefonním číslem, aby se k nim mohl kdykoliv vrátit, a pokud by měl nějaké nejasnosti, tak se dodatečně informovat. Dále musí obdržet žádanku a termín na specializované pracoviště k napojení, telefonní kontakt, adresu tohoto pracoviště a kontaktní osobu. Pokud je pacient dobře edukován při objednání, tak je potom jednodušší průběh při samotné aplikaci senzoru a jeho edukaci.

Kód 13075 – Kontinuální monitorování glykémie pomocí

Nahrávám...
Nahrávám...