dnes je 28.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 98

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.2.6.3.3.6
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 98

Mgr. Jan Šmíd

Dosavadní právní úprava

V ObčZ výslovně problematika nebyla upravena. Základ právní úpravy vycházel ze shora uvedených souvisejících právních předpisů.

Nemožnost udělit souhlas

Je patrno, že při určitých situacích, kdy dochází k zákrokům zasahujícím do osobní integrity člověka, není možno od tohoto člověka opatřit souhlas dle ustanovení předcházejících § 98 NOZ. Právě takové situace pak řeší § 98 NOZ a ustanovení následující.

Pokud dotčená osoba není s to projevit vůli (nemusí se jednat o příčinu mající za důsledek omezení svéprávnosti, ale i o stav krátkodobý) a současně nemá zákonného zástupce, projevuje souhlas přítomný manžel, přítomní rodiče nebo jiné přítomné osoby blízké (ty definuje § 22 odst. 1 NOZ následovně: "... příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.“).

Pokud vyjmenovaného osoby nemohou pro nepřítomnost projevit svůj souhlas, je od nich možno v případě, kdy jsou tyto osoby známé (lze je bez obtíží zjistit) a dosažitelné a současně nehrozí nebezpečí z prodlení (v takovém případě by bylo postupováno dle § 99 NOZ), jejich souhlas získat i tehdy. Není-li možno zajistit souhlas ani jedním z uvedených způsobů, může souhlas udělit kterákoliv přítomná osoba, jež o dotčenou osobu osvědčí mimořádný zájem (tento bude třeba posuzovat s ohledem na konkrétní situaci, je však otázkou, co se daným mimořádným zájmem o dotčenou osobu rozumí, nezdá se, že by to mohl být zájem na ochraně zdraví osoby, neboť souhlas by byl oprávněn udělit prakticky kdokoliv, kdo "půjde kolem“).

Je třeba doplnit, že ustanovení § 34 odst. 7 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, nestanoví podmínky pro udělení souhlasu se zásahem do integrity člověka ze strany třetích osob úplně totožně jako komentované ustanovení. Dle zmíněného § 34 odst. 7 platí následující: "Jestliže pacient nemůže s ohledem na svůj zdravotní stav vyslovit souhlas s poskytováním zdravotních služeb, a nejde-li o zdravotní služby, které lze poskytnout bez souhlasu, vyžaduje se souhlas osoby určené pacientem podle § 33 odst. 1, není-li takové osoby nebo není-li dosažitelná, manžela nebo registrovaného partnera, není-li takové osoby nebo není-li dosažitelná, vyžaduje se souhlas

Nahrávám...
Nahrávám...